آموزشسیستم عاملفناوری

بررسی سلامت باتری لپ تاپ در نسخه‌های مختلف ویندوز (7 تا 11)

تست سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز 7، 8، 10 و 11 یکی از مهم‌ترین کارهایی است که پیش از خرید لپ تاپ دست دوم یا آسیب دیدن باتری باید انجام داد. این آزمایش همچنین طول عمر باتری لپ تاپ و اطلاعات ارزشمند دیگری از آن را هم در اختیارمان قرار می‌دهد.

علی‌رغم پیشرفت فناوری، طول عمر پایین باتری لپ تاپ ها و آسیب‌پذیری بالای آنها، هم‌چنان از مسائلی است که حسابی جای کار دارد. به صورت کلی، شاید پاسخ به این سوال که چقدر از عمر باتری لپ تاپ شما باقی مانده یا چقدر از ظرفیت واقعی آن در دسترس کاربران است، دشوار باشد؛ اما به لطف یکی از دستورهای ساده و بسار کاربردی در ویندوز، پیش از خرید لپ تاپ دست دوم یا آسیب دیدن آن می‌توانید از ظرفیت باقی‌مانده باتری و طول عمر آن باخبر شوید. هرچند، با کمی جستجو در گوگل، می‌توان نرم افزارهای مختلفی را برای تست سلامت باتری لپ تاپ ایسوس، لنوو و دیگر برندها پیدا کرد که اطلاعات نسبتا کاملی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

توجه داشته باشید که ویژگی Battery Report در تمام نسخه‌های سیستم عامل مایکروسافت یعنی ویندوز 7، 8، 10 و 11 فعال است، ولی به منظور ساده‌تر شدن مقاله، ما نحوه تست سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز 10 را در کنار یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

چگونگی بررسی سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز

به صورت کلی، گزارش‌گیری سلامت باتری در ویندوز از طریق ابزار داخلی Windows PowerShell و با یک دستور ساده انجام می‌شود و در نهایت، این گزارش به صورت یک فایل HTML روی سیستم ذخیره خواهد شد. البته نام این ابزار در ویندوز 11 به Windows Terminal تغییر کرده است. با این حال، شیوه انجام کار، یکسان بوده و تفاوتی در نتیجه نهایی ندارد.

استخراج فایل HTML

برای شروع، روی منوی استارت راست‌‌کلیک کرده و گزینه Windows PowerShell (Admin) را باز کنید. اگر User Account Control در سیستم شما فعال باشد، دو گزینه No و Yes نمایش داده خواهد شد که باید روی Yes کلیک کنید؛ در غیر این صورت صفحه‌ای آبی‌رنگ به صورت خودکار نمایش داده خواهد شد.

روش بررسی سلامت باتری لپ تاپ

حال برای تهیه گزارش و اطلاع از درصد سلامت باتری لپ تاپ، دستور زیر را با رعایت فاصله‌ها، تایپ یا کپی کنید تا این فایل با نام battery-report در درایو C ذخیره شود:

خرید انواع قاب موبایل
powercfg /batteryreport /output “C:\battery-report.html”

سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز

در صورتی که دستور را به‌درستی وارد کرده باشید، پیغام ذخیره شدن این فایل در مسیر مربوطه نمایش داده خواهد شد. حال می‌توانید PowerShell را بسته و به مرحله بعدی بروید:

سلامت باتری لپ تاپ ویندوز 10 پاور شل

مشاهده گزارش

به مسیر ذخیره فایل رفته و فایل مورد نظر را با یکی از مرورگرهای فعال بر روی سیستم باز کنید:

گزارش سلامت باتری لپ تاپ

این گزارش، بخش‌های مختلفی دارد که در آن می‌توان به اطلاعات کاملی در مورد میزان سلامتی باتری لپ تاپ، عمر باقی‌مانده آن و موارد دیگر دسترسی پیدا کرد. در بخش بالایی Battery Report، اطلاعات پایه‌ای در مورد کامپیوتر شما، ویژگی‌های آن و مشخصات باتری نمایش داده می‌شود:

گزارش وضعیت سلامت باتری لپ تاپ

در بخش Recent usage، خیلی دقیق می‌توانید زمانی که طی سه روز گذشته، آداپتور برق به لپ تاپ وصل یا از آن جدا شده است را مشاهده کنید. به علاوه، نموداری دقیق از میزان استفاده و درصد باتری لپ تاپ در ساعت‌ها و زمان‌های مختلف نیز نمایش داده خواهد شد. این بخش شاید بیشتر برای کسانی اهمیت داشته باشد که می‌خواهند یک لپ تاپ دست دوم را تهیه کنند چرا که این گزارش، مشخص می‌کند که باتری لپ تاپ زود خالی می‌شود یا نه.

گزارش بررسی سلامت باتری لپ تاپ

بخش دیگری که شاید اهمیتش بیشتر از موارد دیگر باشد، Battery capacity history است. در اینجا، اطلاعات کاملی در مورد ظرفیت باقی‌مانده باتری لپ تاپ در تاریخ‌ها و زمان‌های مختلف را می‌توان مشاهده کرد.

برای آن دسته از افرادی که نمی‌دانند، طراحی باتری‌ها به گونه‌ای است که با هر بار اتصال و جدا شدن منبع برق به آنها، مقدار اندکی از ظرفیت واقعی آن کاسته خواهد شد. به همین جهت، ظرفیت باتری گوشی‌ها و لپ تاپ ها در طول زمان کمتر شده و زودتر شارژ می‌شوند و شارژ را هم سریع‌تر خالی می‌کنند!

Design Capacity در سمت راست این بخش، نشانگر ظرفیت در نظر گرفته شده برای باتری در زمان تولید است. در سمت چپ نیز Full Charge Capacity را داریم که در هر زمان، میزانی که باتری شارژ شده است را نشان می‌دهد. نکته قابل توجه، کاهش ظرفیت شارژ باتری در طول زمان در مقایسه با روزهای اول است!

گزارش گیری سلامت باتری لپ تاپ

برای تشخیص سلامت باتری لپ تاپ، یک بخش دیگر هم هست که حسابی به شما کمک می‌کند: Battery life estimates. در ستون سمت راستی این بخش، میزان تخمینی شارژدهی باتری با در نظر گرفتن ظرفیت اسمی آن نوشته شده و در ستون سمت چپی نیز می‌توان میزان شارژدهی واقعی آن را مشاهده کرد. همان‌طور که در این قسمت می‌بینید نیز زمان شارژدهی لپ تاپ در طول زمان کاهش پیدا کرده است:

گزارش گیری طول عمر سلامت باتری

در تصویر ضمیمه‌شده، بخش راستی ردیف آخر، نشان می‌دهد که این لپ تاپ با یک بار شارژ باید بتواند 6 ساعت و 2 دقیقه کار کند، اما فقط 4 ساعت و 52 دقیقه کار کرده است.

آیا گزارش سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز دقیق است؟

باتری های لپ تاپ ها در مقایسه با گوشی های هوشمند، مقاومت و عمر بالاتری دارند، ولی حقیقت این است که در طول زمان، از حجم آنها تا حد زیادی کاسته می‌شود. شاید بخش آخر گزارش میزان سلامت باتری لپ تاپ که نشان‌دهنده مدت زمان شارژدهی دستگاه است، چندان دقیق نباشد چرا که عوامل زیادی هستند که می‌توانند این مؤلفه را تغییر دهند، ولی این گزارش، چشم‌انداز بسیار خوبی از میزان سلامت باتری لپ تاپ را در اختیارتان قرار می‌دهد و حسابی می‌تواند روی تصمیم‌گیری‌های شما اثرگذار باشد.

PCMag

محمد قاسمی

بعد از تجربه راه‌اندازی آلوتاپ، تصمیم گرفتم تا سراغ علاقه همیشگی خودم یعنی دنیای فناوری برم و مفتخرم به عنوان موسس و مدیر آلومگ، قلم خودl ر, پیشکش علاقه‌مندان تکنولوژی و دنیای فناوری کنم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(