پوشیدنی‌هافناوری

آیا انگشترهای هوشمند واقعا به سالم‌تر شدن زندگی کمکی می‌کنند؟

انگشتر هوشمند چیست و آیا خرید یک حلقه هوشمند (Smartring) به بهود سلامتی کمک می‌کند؟ در این مقاله، شما را با ویژگی‌ها، مزایا و معایب خرید انگشترهای هوشمند یا اسمارت رینگ ها آشنا خواهیم کرد.

حلقه های هوشمند شاید از نظر ظاهری تفاوت خاصی با حلقه های معمولی نداشته باشند، اما داخل آنها می‌توان تعداد زیادی از سنسورهای الکترونیکی را پیدا کرد. از اندازه‌گیری ضربان قلب تا نظارت بر الگوی خواب، یک انگشتر هوشمند اطلاعات بسیار زیادی از بدن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اما اینجا یک سوال مهم مطرح می‌شود: با تمام اطلاعاتی که یک حلقه هوشمند تولید می‌کند، این گجت های پوشیدنی چقدر روی بهبود سلامتی ما موثر هستند؟ مهم‌تر اینکه آیا واقعا این محصولات مناسب شما هستند؟ در مقاله امروز آلومگ، نگاهی دقیق به مزایا و معایب انگشتر هوشمند خواهیم داشت.

انگشتر هوشمند چیست؟

انگشترهای هوشمند از نظر ظاهری کاملا مشابه یک انگشتر معمولی و استاندارد است، ولی همان‌طور که بالاتری نیز اشاره کردیم، به تعدادی میکروسنسور و بوردهای سخت‌افزاری با امکان جمع‌آوری اطلاعات مجهز شده‌اند.

برخی از اسمارت رینگ ها حتی به NFC نیز مجهز شده‌اند تا بعد از اتصال آن به گوشی و یکپارچه‌سازی اطلاعات، به کمک آن بتوانید پرداخت های الکترونیکی را نیز انجام دهید. برخی مدل‌ها مجهز به سنسورهای الکترونیکی برای دما، حرکت، ضربان قلب و حتی اکسیژن نیز هستند.

اگر انگشترهای هوشمندی را که به عنوان کلیدهای امنیتی عمل می‌کنند کنار بگذاریم، واقعا عملکرد یک حلقه هوشمند و اطلاعاتی که از بدن‌مان در اختیار ما قرار می‌دهد، جذاب است.

اما این اطلاعات چقدر ارزشمند هستند؟

اطلاعات حلقه هوشمند

اگر همیشه حلقه هوشمند را به دست داشته باشید، در طول زمان، اطلاعات ارزشمندی در مورد بدن را به دست می‌آورید؛ مثل خط پایه دمای بدن.

خرید انواع قاب موبایل

بعد از چند وقت، حلقه هوشمند و اپلیکیشن مربوطه آن می‌تواند میانگین دمای بدن شما در طول روز را نیز تعیین کند. برخی توسعه‌دهندگان حتی می‌گویند با استفاده از این سیستم می‌توان مشخص کرد که چه زمانی دمای بدن از حالت عادی خارج می‌شود؛ مسئله‌ای به نوعی می‌تواند نشانه بیمار شدن شما باشد.

البته، شاید صرفا ثبت و ضبط دمای بدن به‌تنهایی کافی نباشد، ولی احتمالا ترکیب آن با سنسورهای دیگر و اطلاعاتی که 24 ساعت شبانه‌روز و طول هفته در اختیارمان قرار می‌دهد، به نوعی دیگر برای ما مفید باشند.

بررسی عملکرد حلقه های هوشمند

حلقه هوشمند Ōura

طبیعتا همه ما به دنبال اطلاعاتی هستیم که برای ما مفید باشند؛ وجود اپلیکیشنی که به شما بگوید خواب راحتی را در طول شب تجربه نکردید، چیزی نیست که دوست داشته باشیم صبح بشنویم. در مرحله اول باید بدانیم چه اطلاعاتی از بدن ما جمع‌آوری شده و چگونه باید از آنها استفاده کرد.

برای مثال، Ōura به کمک سنسورهای تعبیه‌شده بر روی حلقه هوشمند خود، از اطلاعاتی مانند دمای بدن، ضربان قلب و حرکات ما به منظور تعیین امتیاز برای میزان آمادگی بدن استفاده می‌کند. این مشخصه با امتیازی از 0 تا 100 نشان داده شده و مشخص می‌کند که آیا بدن ما برای انجام وظایف سنگین روزانه، به اندازه کافی آماده هست یا نه. این موضوع می‌تواند برای افرادی که فراموش می‌کنند میزان آمادگی بدن آنها در طول روز چگونه بوده یا چقدر تغییر می‌کند، بسیار مفید است.

اپلیکیشن go2sleep

در آن سو، انگشتر هوشمند Go2Sleep اطلاعاتی در مورد میزان غلطیدن شما در طول شب، سطح اکسیژن، ضربان قلب، مراحل مختلف خواب و … را جمع‌آوری می‌کند؛ اطلاعاتی که در نهایت برای ارائه «امتیاز خواب» با یکدیگر تکریب خواهند شد تا متوجه شوید که دیشب خواب راحتی داشته‌اید یا نه. با داشتن این اطلاعات، می‌توان برای تجربه خواب بهتر تلاش کرد.

انگشتر o2ring

در این میان، برخی از محصولات هم روی زمینه‌های اختصاصی‌تر مثل پزشکی و سلامتی تمرکز دارند؛ مانند حلقه هوشمند O2Ring که فقط یک نوع از اطلاعات را ثبت می‌کند. این حلقه برای رصد سطح اکسیژن خون طراحی شده و حتی سازندگان ادعا می‌کنند که از آن برای تست آپنه نیز در خانه می‌توان استفاده کرد. در لیستی ویژگی‌های این محصول، نام چیزهای دیگری مانند خرناس، ذات‌الریه و آسم نیز به چشم می‌خورد، اما واقعا به مستندات بیشتری در مورد آنها نیاز است.

در حقیقت، هدف اصلی از طراحی این محصول، جمع‌آوری گزارش‌هایی بوده که بتوان آنها را در اختیار پزشک قرار داد.

تصمیم‌گیری بر اساس اطلاعات حلقه های هوشمند

بزرگترین عیب حلقه های هوشمند، میزان مفید بودن آنها بسته به درک و فهمیدن اطلاعاتی است که در اختیار ما قرار می‌دهند. تفاوتی هم ندارد که این‌ها اطلاعاتی خام باشند یا در قالب امتیاز ارائه شوند.

اگرچه یک حلقه هوشمند مانند Ōura اطلاعات قابل هضمی در مورد میزان آمادگی بدن، خواب و فعالیت‌های ما را ارائه می‌کند، اما کاربران می‌خواهند بتوانند از این اطلاعات در زندگی روزمره خود استفاده کنند.

مثلا در مورد رژیم گرفتن، انگشتر هوشمند اطلاعات خوبی را در مورد میزان کالری سوزانده‌شده در اختیار ما قرار می‌دهد تا بر اساس آن بتوانیم برای ورزش یا برنامه غذایی خود برنامه‌ریزی کنیم. اما در مورد چیزی مثل خواب، لازم است بدانیم اطلاعات ارائه‌شده چه نتایجی را به دنبال دارند؟ به عنوان مثال، وقتی ما خواب خوبی را تجربه نکرده‌ایم یا امتیاز کیفیت خواب ما پایین است، چه چیزایی باعث این اتفاق شده یا چه فاکتورهایی در آن دخیل بوده‌اند؟

استفاده از انگشتر هوشمند

استفاده از انگشترهای هوشمند برای زندگی آسان‌تر

هدف اصلی از تولید انگشترهای هوشمند را به نوعی می‌توان ساده کردن اطلاعات ارائه‌شده توسط حسگرها در قالب نمایش امتیاز معرفی کرد. کاربران به کمک داده‌هایی که توسط این این گجت های پوشیدنی و اپلیکیشن های مخصوص آنها ارائه می‌شود، می‌توانند کنترل بهتری روی فعالیت‌های خود داشته و تصمیم مناسب‌تری را برای سبک زندگی بهتر بگیرند.

اینکه هدف شما از خرید یک حلقه هوشمند، کاهش دادن استرس، کنار گذاشتن عادت‌های بد، افزایش انرژی، بهبود وضعیت خواب یا حتی بهبود برنامه ورزشی و غذایی شما باشد، سودمندی این اطلاعات فقط به خودتان بستگی خواهد داشت.

برای درک بهتر، از داده‌هایی که توسط انگشترهای هوشمند ارائه می‌شوند، می‌توان برای کارهای زیر استفاده کرد:

  1. بررسی آمار مربوط به تعداد ضربان قلب در حین ورزش‌های مختلفی ماند مدیتیشن، به شما می‌گوید که فرآیند کاهش استرس چقدر خوب یا بد بوده است. خود کاربران از اطلاعات مربوط به ضربان قلب‌شان می‌توانند برای بهبود ورزش و سلامتی خود استفاده کنند.
  2. از داده‌های ارائه‌شده توسط اسمارت رینگ ها می‌توان برای محاسبه مسافت دویده‌شده، نرخ ضربان قلب در طول مسیر و دمای بدن، برای برنامه‌ریزی بهتر برای ورزش کردن استفاده کرد.
  3. مواردی که باعث کاهش کیفیت خواب شب می‌شوند را بررسی کرده و با حذف یا اضافه کردن آنها، امتیاز خواب‌تان را چک کنید.
  4. اگر می‌دانید کمی قبل‌تر با فردی در ارتباط بوده‌اید که مریض بوده و حالا دمای بدن شما به شکل غیر طبیعی افزایش پیدا کرده است، احتمال مریض شدن شما وجود دارد؛ در این صورت می‌توانید در مورد بیرون رفتن یا در خانه ماندن، بهتر تصمیم بگیرید.
  5. اگر نسبت به وجود حالت‌های مختلفی مثل «آپنه خواب» مشکوک هستید، از اطلاعات مربوط به انگشترهای هوشمند می‌توانید برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون خود در طول شب استفاده کنید؛ این اطلاعات می‌توانند به منظور تجویز دارو یا تشخیص بهتر برای پزشکان نیز مفید باشند.

آیا خرید انگشتر هوشمند تصمیمی منطقی است؟

مسلما اگر اپلیکیشنی وجود داشته باشد که با استفاده از داده‌های مربوط به بدن خودمان، به ما بگوید چه زمانی به خواب یا استراحت نیاز داریم، خیلی می‌تواند جذاب باشد و حلقه های هوشمند نیز واقعا همین هدف را دنبال می‌کنند. هرچند، همانند بسیاری از فناوری های دیگر که در آن، سبک زندگی با وسایل الکترونیکی ترکیب می‌شود، به این سادگی‌ها و فقط به کمک یک حلقه نمی‌توان به چنین اطلاعاتی دست پیدا کرد.

در آن سو، انگشترهای هوشمندی که در بازار ایران به فروش می‌رسند، برخی مشکلاتی دارند که به سادگی نمی‌توان از کنار آنها عبور کرد. یکی از این موارد، پشتیبانی از NFC و پرداخت بی‌سیم است؛ این یعنی در فروشگاه یا مترو، صرفا با نزدیک کردن انگشتر خود قادر به پرداخت پول خواهید بود. اما این فناوری هنوز در ایران جا نیفتاده و عملا بدون استفاده است.

با این حال، اگر اهداف مشخصی را برای بهبود سبک زندگی در ذهن خود دارید، حلقه های هوشمند می‌توانند اطلاعات قابل اندازه‌گیری خوبی را در اختیارتان قرار دهند.

Makeuseof

محمد قاسمی

بعد از تجربه راه‌اندازی آلوتاپ، تصمیم گرفتم تا سراغ علاقه همیشگی خودم یعنی دنیای فناوری برم و مفتخرم به عنوان موسس و مدیر آلومگ، قلم خودl ر, پیشکش علاقه‌مندان تکنولوژی و دنیای فناوری کنم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(