آموزشفناوریگوشی موبایلویژه

گوشی هک شده خود را با چند اقدام ساده نجات دهید!

هک شدن موبایل می‌تواند یکی از بدترین تجربه‌های افراد در دنیای دیجیتالی امروز باشد! آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که شاید شخصی گوشی همراه شما را هک کرده باشد؟ یا اینکه حس کنید فردی به اطلاعات شخصی شما در تلفن همراهتان دسترسی دارد؟ آیا شما قربانی هک شدن تلفن همراه شده‌اید؟

برقراری تماس، ارسال ایمیل، خرید بلیط، عکس‌برداری، تنظیم کردن ساعت انجام کارها، پرداخت صورت‌حساب و بررسی موجودی‌های بانکی و غیره و غیره، تنها بخشی از فعالیت‌هایی هستند که ما روزانه با تلفن‌ های همراه خود انجام می‌دهیم. به همین دلیل است که ایمن نگه داشتن دستگاه های ما حائز اهمیت است.

با این تفاسیر به نظر شما؛ احتمال اینکه یک مجرم سایبری به گوشی شما دسترسی پیدا کند چقدر است؟ چگونه می‌توانید متوجه شوید که گوشی شما هک شده است؟ اگر فکر می‌کنید آیفون یا گوشی اندرویدی شما ممکن است هک شده باشد باید به دنبال چه علائمی باشید و در چنین شرایطی چه اقداماتی را انجام دهید؟! آیا اصلاً علائم هک شدن گوشی قابل شناسایی هستند؟ ….

با آلومگ همراه باشید تا به تمامی پرسش‌های شما در زمینه نشانه های هک شدن موبایل و رفع هک گوشی سامسونگ، هواوی یا شیائومی پاسخ دهیم!

آیا امکان هک شدن گوشی وجود دارد؟

متأسفانه بله! هر شخصی با هر میزان از تحصیلات و در هر نقطه جغرافیایی ممکن است قربانی هک شدن موبایل شود. فرقی نمی‌کند که شما از گوشی‌ های موبایل اندروید سامسونگ و شیائومی استفاده می‌کنید یا آیفون! این اتفاق می‌تواند برای هر گوشی هوشمندی اتفاق بیفتد.

اطلاعاتی که در دستگاه شما قرار دارند، می‌توانند برای مجرمان سایبری و حتی آشنایان بسیار جذاب باشند. بنابراین فهرست دلایلی که ممکن است کسی گوشی هوشمند شما را هک کند بی‌پایان است و در عین حال ممکن است شامل دسترسی به عکس‌ها و داده‌های خصوصی، خواندن پیام‌های متنی، سرقت پول و غیره باشد.

بهترین گوشی های سال 2022 کدامند؟!

نشانه های هک شدن موبایل

آیا شما احساس می‌کنید گوشی شما هک شده؟ باور کنید ممکن است این اتفاق در چند ثانیه و به دلیل یک بی احتیاطی بچگانه رخ داده باشد، شاید شما یک برنامه با بدافزار نصب شده دانلود کرده باشید، روی یک پیوند مخرب کلیک کرده باشید یا از Wi-Fi عمومی ناامن استفاده کرده باشید.

خرید انواع قاب موبایل

در اینجا پنج نشانه اصلی از نشانه های هک شدن موبایل وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

1. افزایش استفاده از داده ها

دلایل مختلفی می‌تواند برای افزایش استفاده از داده ها وجود داشته باشد، مانند آپلود عکس‌های با کیفیت، به روز رسانی خودکار برنامه‌ها یا سرعت بیشتر شبکه. پس به این صورت باید به افزایش استفاده از داده ها شک کرد که هیچ یک از موارد ذکر شده را انجام نداده‌اید، اما میزان استفاده از داده شما همچنان سر به فلک کشیده است، پس این احتمال وجود دارد که گوشی شما هک شده باشد.

 • برای بررسی میزان مصرف داده توسط گوشی آیفون، به قسمت تنظیمات و سپس داده تلفن همراه بروید.
 • اگر گوشی شما اندروید است، تنظیمات را باز کنید و به Connections و سپس قسمت Data usage بروید.

بررسی کنید که آیا افزایش مصرف داده غیرعادی وجود دارد یا خیر. اگر متوجه شدید که برخی از برنامه‌های ناشناخته بیشتر از میانگین مصرفی شما، داده استفاده می‌کنند، ممکن است در معرض هک شدن موبایل قرار گرفته باشید.

در این صورت باید آن اپلیکیشن را حذف نصب کنید. (در صورتی که آسیب قبلاً وارد شده باشد، باید اقدامات بیشتری را نیز انجام دهید، اما بعداً در بخش‌های جلوتر به آن خواهیم پرداخت.)

2. رفتار عجیب تلفن همراه

دومین مورد از نشانه های هک شدن موبایل، رفتار عجیب تلفن همراه شماست!!! تلفن های هوشمند معمولاً زمانی که به ویروس آلوده می‌شوند شروع به غیرعادی کار کردن، می‌کنند. البته از آنجایی که خیلی از افراد از گوشی‌های خود زیاد استفاده می‌کنند و بیشتر از توان گوشی از آن کار می‌کشند، چنین چیزی را عادی تلقی کرده و به آن توجه نمی‌کنند.

اما چیزی که ما درباره‌اش صحبت می‌کنیم، رفتاری واضح و غیرعادی است! به عنوان مثال، تلفن شما ممکن است زمانی که حتی با آن کار نمی‌کنید، به طور خودکار برنامه‌ها را باز کند، بسیار کند کار کند یا بدون دلیل راه اندازی مجدد شود. اگر متوجه چنین چیزی شدید، این احتمال وجود دارد که بدافزاری در پس‌زمینه اجرا شده.

3. عملکرد ضعیف گوشی موبایل

علایم هک شدن گوشی موبایل می‌توانند ساده یا پیچیده باشند، مثلاً اگر دانلود کردن یک برنامه خیلی زیاد طول می‌کشد، گوشی همراه بیش از حد داغ شود یا باتری با سرعت بیش از حد خالی شود، ممکن است نشانه این باشد که گوشی هوشمند شما در معرض خطر قرار گرفته است.

منوی مصرف باتری دستگاه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا اپلیکیشنی با نام غیرمعمول دارید که باتری تلفن شما را بیش از حد استفاده می‌کند یا خیر.

 • در گوشی اندرویدی خود، می‌توانید وارد تنظیمات شوید و سپس گزینه باتری و بعد از آن مصرف باتری را باز کنید تا از این موضوع اطمینان پیدا کنید.
 • اگر از آیفون استفاده می‌کنید، این اطلاعات را در قسمت تنظیمات و سپس باتری پیدا خواهید کرد.

4. خریدهای غیرمجاز کارت اعتباری

مراقب صورت‌حساب‌های کارت اعتباری یا نقدی خود باشید. اگر خریدهای عجیب و غریبی را مشاهده کردید که انجام نداده‌اید، مطمئناً کاسه‌ای زیر نیم کاسه است. البته ممکن است این مورد علائم هک شدن موبایل نباشد و شکل دیگری از کلاهبرداری از کارت اعتباری باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق، همیشه قبل از خرید و وارد کردن جزئیات کارت اعتباری خود، از طریق یک سایت به دقت به اعتبار آن سایت یا برنامه توجه کنید، از جمله بررسی گواهی SSL آن و شروع شدن Url با عبارت “HTTPS”. اگر سایتی که از آن بازدید می‌کنید با تعداد زیادی پنجره‌ و تبلیغات عجیب و غریب مشکوک به نظر می‌رسد، از افشای هرگونه اطلاعات شخصی یا مالی در حین استفاده از آن خودداری کنید.

5. پیام های متنی مشکوک

نشانه های هک شدن موبایل از آنچه فکر می‌کنید واضح‌تر هستند!! آیا تلفن شما پیام‌های عجیب و غریبی را به افراد تصادفی ارسال می‌کند؟ این یک نشانه واضح است که شما هک شده‌اید. فعالیت غیرمجاز از هر نوع در این زمینه، یک پرچم قرمز بزرگ خواهد بود.

به دنبال هر برنامه مشکوکی باشید که به پیام‌های شما دسترسی دارد. اگر متوجه این نوع رفتار شدید، باید فوراً دسترسی را لغو کرده و آن را حذف کنید.

 • برای اینکه بفهمید کدام اپلیکیشن باعث ایجاد این مشکل در گوشی آیفون شما شده است، به Settings و سپس Privacy وارد شوید.
 • در اندروید نیز، قسمت تنظیمات را باز کنید و به Privacy و سپس Permission Manager بروید.

گوشیم هک شده چیکار کنم : اقدامات پس از هک شدن گوشی

برای رفع هک شدن موبایل یک سری اقداماتی وجود دارد که به حل مشکل کمک زیادی می‌کنند.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال برنامه‌هایی باشید که دانلود آنها را به خاطر ندارید. اگر از آیفون استفاده می‌کنید، به تنظیمات بروید و به پایین اسکرول کنید تا همه برنامه‌های موجود در دستگاهتان را ببینید. این کار را تا زمانی انجام دهید که به انتهای آن برسید، مراقب باشید که برنامه‌ای در پوشه دیگری پنهان نشده باشد.

اگر گوشی شما اندروید است، به تنظیمات و سپس قسمت App بروید و روی گزینه App manager کلیک کنید. لیست برنامه‌های موجود در دستگاه خود را با دقت بررسی کنید. اگر برنامه مشکوکی پیدا کردید، روی آن ضربه بزنید و Uninstall را انتخاب کنید.

همچنین باید نرم افزار آنتی ویروس را روی دستگاه خود نصب کنید. گزینه‌های بسیار خوبی در Google Play برای کاربران اندروید وجود دارد، مانند Sophos Intercept X. استفاده از این برنامه کاملاً رایگان است و بسیاری از ویژگی‌های مفید مانند اسکن برنامه‌ها برای یافتن بدافزار، فیلتر وب، جستجوگر پیوند و امنیت Wi-Fi را ارائه می‌دهد.

برند اپل در مقابل بدافزارها محافظت قوی ارائه می‌دهد و از هک شدن موبایل تا حدودی جلوگیری می‌کند، اما ما همیشه به هر حال باید احتمال اینکه شاید بدافزاری قوی‌تر پیدا شود و به تلفن همراه شما آسیب برساند، امنیت بیشتری را پیشنهاد می‌دهیم. با این حال، اگر دستگاه شما جیلبریک شود، با خطر بیشتری برای هک شدن روبرو خواهید شد.

پس از حذف هر گونه برنامه مشکوک، از مجموعه امنیتی خود برای اسکن کل دستگاه خود برای هر گونه نرم افزار مخرب باقی مانده استفاده کنید.

روش دیگری نیز برای رفع هک شدن موبایل وجود دارد که می توانید امتحان کنید: برگشت به تنظیمات کارخانه!!

البته قبل از انجام دادن این مورد بهتر است بدانید که تمامی اطلاعاتی که در حافظه تلفن خود ذخیره کرده‌اید حذف میشود!!

در این مورد، بهتر است یک نسخه پشتیبان از تلفن خود داشته باشید، اما مطمئن شوید که این نسخه پشتیان مربوط به قبل از اضافه شدن برنامه مخرب است. در غیر این صورت، دوباره همان بدافزار را دانلود می‌کنید. بسته به آخرین نسخه پشتیبان، ممکن است همچنان داده‌ها را از دست بدهید. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم هر چند وقت یکبار، از تلفن خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برای ریست فکتوری گوشی اندرویدی خود باید موارد زیر را انجام دهید:

 • دستگاه را به شارژر وصل کنید.
 • منوی تنظیمات را باز کنید و به System و سپس Reset options بروید.
 • روی Erase all data ضربه بزنید.
 • سپس تلفن شما پین را از شما می‌خواهد. آن را تایپ کنید. برای تأیید این کار، یک بار دیگر روی Erase all data ضربه بزنید.

اگر از آیفون استفاده می‌کنید برای ریست فکتوری اقدامات زیر را انجام دهید:

 • دستگاه خود را به شارژر وصل کنید.
 • برنامه تنظیمات را اجرا کنید و روی General ضربه بزنید.
 • به پایین منو بروید و روی Reset ضربه بزنید.
 • پاک کردن همه محتوا و تنظیمات را انتخاب کنید.
 • اگر پشتیبان iCloud دارید، تلفن از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید نسخه پشتیبان را به‌روزرسانی کنید یا فوراً آن را پاک کنید. باید تصمیم بگیرید که آیا عکس‌ها و پیام‌های شما ارزش باقی ماندن دارند یا خیر.

کد رفع هک گوشی

افراد زیادی وجود داشته‌اند که پس از مشاهده نشانه های هک شدن موبایل این سوال را از ما پرسیده‌اند: کد رفع هک گوشی سامسونگ یا شیائومی چیست؟! برای رفع هک گوشی سامسونگ یا شیائومی باید چیکار کنم؟! آیا برنامه رفع هک گوشی گزینه مناسبی است؟! یا بعد از هک شدن گوشی چکار کنیم؟

باید به شما بگوییم که هیچ کدی برای رفع گوشی های سامسونگ، شیائومی، هواوی، نوکیا، آیفون و موتورولا وجود ندارد! در حقیقت وقتی یک بدافزار یا هر مورد مخرب دیگری باعث هک شدن موبایل شما می‌شود، باید به دنبال راه حل‌های حرفه‌ای‌تری در خصوص جلوگیری از هک شدن گوشی موبایل باشید!

شما تشخیص داده اید که بدافزاری به گوشی موبایل شما آسیب رسانده؛ در وهله اول باید نحوه جلوگیری از هک شدن گوشی موبایل را بدانید، اما اگر به هر طریقی گوشی شما آسیب دید، باید از نحوه هک شدن موبایل آگاه باشید و در آخر اقدامات پس از هک شدن گوشی است که می‌تواند به نجات شما آید!

سخن پایانی

مهم نیست که از اندروید یا آیفون استفاده می‌کنید، همیشه باید قبل از دانلود برنامه‌های خارج از فروشگاه‌های مجاز برنامه به مشخصات آن اپ دقت کنید؛ زیرا ممکن است حاوی بدافزار خطرناکی باشند و منجر به هک شدن موبایل شما شوند.

با این حال، این مورد تنها راه برای هک شدن گوشی نیست، هر اقدام نسنجیده مثل ورود به وبسایت های ناامن یا استفاده از وای فای عمومی، می‌تواند شما را در معرض هک شدن گوشی موبایل قرار دهد.

makeuseof

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(