فناوریلپ تاپ

شارژ اولیه لپ تاپ جدید چقدر مهم است؟ + نکاتی پیرامون استفاده صحیح از باتری

شارژ اولیه لپ تاپ نو و جدید چقدر است؟ چرا شارژ لپ تاپ زود تموم میشه؟ شارژ اولیه لپ تاپ ایسوس یا لنوو چند ساعت است و چگونه می‌توان عمر آن را افزایش داد؟ این‌ها سوالات همیشگی بسیاری از کاربرانی‌ست که برای نخستین بار، یک دستگاه لپ تاپ تهیه کرده‌اند. با آلومگ همراه شوید تا طرز استفاده صحیح از باتری لپ تاپ و شیوه شارژ آن را به شما به آموزش دهیم.

اینکه شما بتوانید از لپ تاپ خود به خوبی نگهداری کنید، یکی از اصل‌های بسیار مهم در خرید آنهاست. البته، چنین کاری اصلا سخت نیست و با رعایت چند نکته ساده می‌توان عملکرد، ظرفیت و طول عمر باتری لپ تاپ را افزایش داد. این مسئله به‌خصوص در مورد دستگاه‌هایی که به تازگی خریداری شده‌اند، حائز اهمیت است.

بهترین اسپیکر انکر

اگر شما هم در مورد شارژ اولیه باتری لپ تاپ نو سوال دارید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید. توجه داشته باشید نکاتی که ما در مورد آب بندی باتری لپ تاپ بیان می‌کنیم، معجزه نمی‌کنند، اما طول عمر باتری را بین 6 ماه تا یک سال افزایش خواهند داد.

همچنین بسته به چیزهایی مثل نوع باتری مورد استفاده در لپ تاپ، میزان استفاده شما و تعداد دفعات شارژ، باتری‌های لپ تاپ طول بین 2 تا 4 سال کار می‌کنند و می‌تواند آنها را حدودا هزار بار شارژ کرد. با این تفاسیر، عمر باتری یک لپ تاپ نمی‌تواند به مثلا 10 سال برسد!

شارژ اولیه لپ تاپ نو

بر خلاف تصور بسیاری از کاربران، دستورالعمل‌های خاصی برای طرز استفاده صحیح از باتری لپ تاپ نو وجود ندارد، اما توصیه می‌شود بعد از خرید لپ تاپ، باتری آن را برای 24 ساعت به منبع برق وصل کنید. شارژ 24 ساعته باتری لپ تاپ این اطمینان را به شما می‌دهد که طول عمر باتری لپ تاپ تا حد ممکن افزایش پیدا خواهد کرد.

نکته حائز اهمیت در مورد آب بندی باتری لپ تاپ که بسیاری از افراد از آن غافل هستند، این است که نباید اجازه دهید که باتری تخلیه شود؛ در چنین شرایطی، بهتر است وقتی باتری بین 15 تا 20 درصد شارژ دارد، آن را به منبع برق وصل کنید. این مسئله بدان خاطر است که باتری های لیتیوم یونی که امروزه در بیشتر لپ تاپ های مدرن می‌توان آنها را پیدا کرد، با تخلیه کامل انرژی، تحت فشار قرار گرفته و ضعیف می‌شوند؛ این یعنی اگر دائما باتری لپ تاپ تخلیه شود، طول عمر آن هم کاهش پیدا می‌کند.

یک باور در میان بسیاری از افراد وجود دارد و آن این است که اگر بعد از شارژ کامل باتری، آن را از منبع برق جدا نکنیم، باعث آتش گرفتن یا کاهش کارایی می‌شود؛ اگرچه بهتر است باتری دائما به منبع برق وصل نباشد، ولی اگر باتری لپ تاپ از نوع لیتیومی باشد، به هیچ‌وجه بیش از حد شارژ نمی‌شود. علاوه بر این، قطعات داخلی لپ تاپ مانع از ورود بیشتر برق به داخل باتری می‌شوند؛ مگر اینکه ولتاژ آن به کمتر از 100 درصد برسد.

هرچند، شارژ دائمی باتری با ولتاژهای بالا (به جز شارژ اولیه لپ تاپ و نخستین بار) می‌تواند طول عمر آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. مطابق با تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، شارژ باتری تا 85 و 90 درصد باعث بهبود چرخه تخلیه انرژی از 300 تا اعداد بالایی مانند هزار بار می‌شود!

به بیان ساده‌تر، اگر به جای اینکه شارژ باتری 100 درصد شود، آن را تا 85 یا 90 درصد شارژ کنیم، طول عمر آن چیزی بین 6 ماه تا یک سال افزایش پیدا خواهد کرد.

حتی بسیاری از کارشناسان می‌گویند شارژ باتری تا فقط 70 یا 75 درصد، طول عمر را تا حد بیشتری افزایش داده و بیش از پیش می‌تواند چرخه شارژ را بهبود بخشد. این مسئله بدان خاطر است که برای پر شدن چند درصد آخر باتری، همواره به انرژی بیشتری نیاز داریم.

اگرچه توجه به این مسائل بعد از شارژ اولیه می‌تواند بسیار مهم باشد، اما عدم شارژ لپ تاپ تا 100 درصد، یک ایراد غیر قابل انکار نیز دارد و آن کاهش مدت زمان آماده‌به‌کار و شارژدهی لپ تاپ است.

شارژ اولیه لپ تاپ ایسوس، لنوو، اچ پی و …

در مورد برندها، واقعا تفاوت خاصی نیست چرا که اکثر محصولات موجود در بازار، به نوع مشخصی از باتری‌هایی مجهز شده‌اند که سازوکار آنها کاملا مشابه دیگر مدل‌ها است. هرچند، اگر بتوانید در مورد مشخصات فنی باتری اطلاعات کافی کسب کنید، خیلی بهتر می‌توان از باتری آن نگهداری کرد.

با این تفاسیر، شارژ اولیه لپ تاپ لنوو، ایسوس، اچ پی یا دیگر برندها، همان 24 ساعتی است که بالاتر به آن اشاره کردیم.

جدا کردن باتری

طرز استفاده صحیح از باتری لپ تاپ و نگهداری آن

برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ، نکاتی هست که اگر به آنها توجه کنید، می‌توانید مطمئن باشید که باتری، مدت زمان طولانی‌تری در خدمت شما خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین کارها، جلوگیری از بالا رفتن دمای لپ تاپ است؛ بسیاری از افراد عادت دارند لپ تاپ را هر جایی رها مثل زیر نور خورشید رها می‌کنند و همین مسئله باعث داغ شدن باتری و به تبع آن، فاسد شدن سلول‌های باتری لیتیوم یونی می‌شود.

اگر چند روزی قصد استفاده از لپ تاپ را ندارید، بهتر است آن را در دمای 10 تا 30 درجه سلسیوس با درصد شارژ 30 تا 50 نگهداری کنید. در صورتی که برای دو هفته آینده نمی‌خواهید از لپ تاپ استفاده کنید، بهتر است باتری آن را در صورت امکان جدا کنید.

فاکتورهایی که روی سرعت شارژ لپ تاپ اثرگذار هستند

حالا که با شیوه شارژ اولیه باتری لپ تاپ آشنا شدید، بهتر است نکاتی را هم در مرد سرعت شارژ آن بشنوید. به صورت کلی، چند فاکتور روی سرعت شارژ لپ تاپ اثرگذار هستند که در ادامه، به صورت جداگانه در مورد هرکدام از آنها صحبت می‌کنیم تا به سوال‌هایی مانند «چرا شارژ لپ تاپ زوم تموم میشه» و «باتری لپ تاپ چند ساعت شارژ نگه میدارد؟» پاسخ دهیم.

نوع باتری مورد استفاده

تفاوت در نوع باتری‌های لپ تاپ، از مسائلی است که روی سرعت شارژ اثر زیادی دارند. بعضی از باتری‌ها می‌توانند ولتاژ بالاتری را در خود نگه دارند و همین موضوع باعث می‌شود که شارژ آنها نیز بیشتر طول بکشد.

البته چنین چیزی لزوما بد نیست چرا که نگهداری ولتاژ بالاتر، به معنی قدرت و توان بیشتر در طولانی‌مدت نیز هست.

نوع شارژری که لپ تاپ دارد

مورد بعدی، نوع کانکتور شارژر لپ تاپ شماست؛ اغلب محصولات امروزی با آداپتورهای A/C ارائه می‌شوند، در حالی که محصولات دیگری را هم در بازار می‌توان پیدا کرد که با قابلیت‌های شارژ سریع به دست کاربران می‌رسند. رابط‌هایی مانند USB-C با فناوری شارژ فوق سریع تولید می‌شوند و قادرند باتری را خیلی زود شارژ کنند.

اگر می‌خواهید لپ تاپ خود را با استفاده از آداپتور USB-C شارژ کنید، باید دستگاهی را تهیه کنید که این پورت را داشته باشد. هرچند، ما استفاده از آن را برای شارژ اولیه لپ تاپ توصیه نمی‌کنیم.

شارژ لپ تاپ

استفاده از لپ تاپ در حال شارژ

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از کاربران، این است که موقع استفاده از لپ تاپ، دائما آن را به منبع برق نیز متصل می‌کنند. این مسئله علاوه بر وارد کردن فشار مضاعف به باتری، باعث کاهش سرعت شارژ نیز می‌شود.

سخن پایانی

شارژ اولیه لپ تاپ لنوو یا ایسوس و برندهای دیگر و همچنین آب بندی باتری لپ تاپ، مسئله‌ای نیست که کاربران بخواهند خود را به خاطر آن به دردسر بیاندازند؛ هرچند توجه به آن می‌تواند بسیار مفید باشد. بیش از اینکه شما نیاز به شارژ اولیه باتری لپ تاپ نو داشته باشید، لازم است طرز استفاده صحیح از آن را یاد بگیرید.

در این مقاله در مورد شارژ اولیه باتری لیتیوم یونی لپ تاپ صحبت کردیم، اما بسیاری از افراد سوالات دیگری مانند «چرا شارژ لپ تاپ زوم تموم میشه» دارند؛ این مسئله دلایل زیادی دارد که به بسیاری از آنها در مقاله افزایش طول عمر باتری لپ تاپ اشاره کردیم. علاوه بر این، راه‌های زیادی برای اطلاع از سلامت باتری لپ تاپ وجود دارد که توجه به آنها می‌تواند بسیار مفید باشد.

How to Fix

محمد قاسمی

بعد از تجربه راه‌اندازی آلوتاپ، تصمیم گرفتم تا سراغ علاقه همیشگی خودم یعنی دنیای فناوری برم و مفتخرم به عنوان موسس و سردبیر آلومگ، قلمم رو پیشکش علاقه‌مندان تکنولوژی و دنیای فناوری کنم.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. درود بر شما بعنوان راهنمایی اولیه مطالب مفیدی درج شده بود با آرزوی موفقیت برای نویسنده مقاله 🌹🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

متاسفیم، لطفا افزونه‌ها و نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات خود را غیر فعال کنید یا سایت ما را در لیست سفید قرار بدین :(